دانلود کتاب دستور گشتاری زبان انگلیسی | Transformational Grammar

کتاب دستور گشتاری زبان انگلیسی | Transformational Grammar

در این مطلب کتاب دستور گشتاری زبان انگلیسی را با نام Transformational Grammar از دانشگاه کمبریج انگلستان برای زبان آموزان و دانشجویان رشته زبان انگلیسی و زبان شناسی معرفی می نماییم. به مانند سایر کتاب های دستور زبان انگلیسی کتاب حاضر نیز به بررسی مباحث گرامری و دستوری این زبان می پردازد. وجه تمایز این کتاب با سایر کتب معرفی شده در لینگومن، رویکرد زبان شناسانه این کتاب است. در ادامه به بررسی بیشتر کتاب و بحث آموزش گرامر انگلیسی می پردازیم.

در ویکی پدیا فارسی در مورد دستور گشتاری می خوانیم:

دستور گَشتاری (transformational grammar) یا دستور زایشی-گشتاری (generative-transformational grammar) گونه‌ای از دستور زبان است که شیوه توصیف آن از ساختار زبان‌ها جدا از شیوه دستور زبان‌های سنتی است. دستور گشتاری می‌کوشد شیوه‌هایی که آگاهی‌های فطری افراد از دستور زبان در مغز پردازش شده و به منصه ظهور می‌رسد را بیابد. منظور از لفظ گشتار (گردیدن، تبدیل شدن) هم شیوه تبدیل ذهنیات ما به زبان گفتاری و نوشتاری ما است.

دستور گشتاری می‌کوشد از طریق توصیف دستوری، معنای دقیق و واقعی آنچه که در پشت جملات وجود دارند را دریابد و اندیشه‌هایی که در پشت کلمات و جملات هستند را کشف کند.

در دستور گشتاری، ذهنیاتی که در ذهن ما وجود دارند که هنوز به زبان جاری نشده‌اند ژرف‌ساخت[۱] نامیده شده و مجموعه جملاتی که به زبان جاری می‌کنیم روساخت[۲] نام دارند.

یک نمونه از گشتار:

این خبر مرا خوشحال کرد.من از این خبر خوشحال شدم.

بنا به مفهوم دستور گشتاری، در اینجا یک ژرف‌ساخت مطرح است به صورت این‌که شخصی به دلیلی حالتی پیدا کرده‌است:

  دانلود کتاب زبان شناسی جرج یول PDF ویرایش پنجم

من (شخص) + خوشحال (حالت) + خبر (دلیل)

و دو جمله یادشده تحقق‌های نحوی این مفهوم هستند و تنها شیوه تبدیل آن‌ها به بیان (گشتار آن‌ها) است که تفاوت دارد. دستوری گشتاری معتقد است که هرچند دو جمله یاد شده شکل دستوری متفاوت یا به عبارتی روساخت متفاوتی دارند اما مفهوم بنیادین و ژرف‌ساخت آن‌ها یکسان یا نزدیک است.

در تجزیه و تحلیل زبان با استفاده از دستور گشتاری این فرض مبنا قرار می‌گیرد که تعداد مشخصی ویژگی‌های جهان‌شمول و همگانی در زبان‌های دنیا وجود دارند و به منصه ظهور رسیدن آن‌ها است که تفاوت دارد.

در نیم‌کره چپ مغز محلی وجود دارد به نام منطقه بروکا که کارکرد آن تنها برای امور مربوط به دستور زبان است. به گفته دستورشناسان گشتاری، این به این معنی است که هر یک از بیان‌های زبانی ما شکل تبدیل‌شده‌ای از ساختارهای مادرزادی و همگانی و جهانی است که هر انسان در مغز خود دارد.

اصل دستور گشتاری بر خلق جملات فراوان از تعداد محدودی قانون و واژه قرار دارد. “

ضرورت یادگیری گرامر زبان انگلیسی به مانند سایر مباحث این زبان برای زبان آموزان، موضوعی انکار ناپذیر است. هر زبان آموزی در طول دوران یادگیری زبان انگلیسی، به این مهم برخورد کرده و ضرورت آن را درک می نماید. اما تفاوتی که در کتاب Transformational Grammar با کتاب های دیگر آموزش گرامر مشهود است، دید زبان شناسانه این کتاب به مبحث گرامر است. این کتاب بیشتر به افرادی توصیه می شود که رشته آنها زبان شناسی بوده و دوره کارشناسی زبان انگلیسی را گذرانده اند. اساتید زبان انگلیسی و زبانشناسی نیز می توانند از این کتاب استفاده نمایند.

  دانلود کتاب ریشه یابی کلمات انگلیسی PDF | English Vocabulary Elements

از دیگر مخاطبان این کتاب می توان به دانشجویان علاقمند به گرامر و تجزیه و تحلیل زبان شناسانه آن است. امید است کتاب حاضر مورد توجه دانشجویان، اساتید و علاقمندان یادگیری گرامر و نیز بحث زبان شناسی قرار گرفته باشد. هم اکنون امکان دربافت کتاب کتاب دستور گشتاری زبان انگلیسی Transformational Grammar از لینگومن برای تمامی زبان آموزان گرامی فراهم است.

ادامه مطلب

دانلود